Hosté festivalu Dance Meridian

Karim Zayyani

Představený (Pír) súfijského domu řádu Nematollahi v Torontu a Montrealu.

Karim Zayyani je jedním ze známých íránsko-kanadských expertů na dílo súfijského básníka a filosofa Jalalludina Rúmího (Mevlany). Žije v Torontu a vedle své práce se po desítky let věnuje psaní a překládání knih a článků týkajících se perské literatury, speciálně Rúmího.

Karim Zayyani miluje poezii a také je sám básníkem a spisovatelem. Přečtěte si mystický súfijský příběh "The journey" - anglický překlad z perštiny.

Sashar Zarif

absolvent taneční a hudební konzervatoře v Baku, Azerbajdžán, nositel titulu národního umělce. Dále pokračoval v bakalářských a master studijích na York University v Torontu, kde poslední 3 roky učí tanec. Je zakladatelem Joshgoon Canadian Academy of Azerbaijani Dance, Sashar Zarif Dance Theatre a International Festival of Dancers for Peace.

Sashar Zarif si vytvořil reputaci charismatického učitele, silného tanečníka a talentovaného choreografa po celé Kanadě, v Evropě a Střední Asii.

www.sashardance.com

Přečtěte si rozhovor "O tanci se Sasharem Zarifem" z loňského Rumi Alive festivalu.

 

Rena Milgrom

Profesionální tanečnice, lektorka, choreografka a organizátorka projektů a festivalů. Na základech moderního tnce a studií tradic, rituálů a tanců od Indie přes střední Asii vytvořila synstézu propojující techniky současného a orientálního tance.

Rena vyučuje pravidelně po celé ČR, na Slovensku a příležitostně v Evropě a USA. Dlouhodobě se zabývá výzkumem Romských tanců a hudby a často spolupracuje se slovenskými romskými umělci. Její umělecké projekty jsou vždy spojeny s živou hudbou. Permanentně spolupracuje s mistrem perkusí Hearnem Gadbois a jinými umělci z různých kultur.

Rena je spoluzakladatelkou tanečního studia Zambra v Praze a ředitelkou Open field, o.s.

Přečtěte si rozhovor "O tanci s Renou Milgrom" z loňského festivalu Rumi Alive

Hearn Gadbois

Hearn je perskusionista, který zasvětil většinu svého života hře na tradiční gobletové bubny a studiu rytmů. Zkoumá rytmy různých diaspor afrických kultur (Latinská Amerika, Rhythm a Blues, Jazz) a také tradiční hudbu "islámského světa" (Persie, severní Afrika, Indie). Jeho hudební styl je originální a slučuje v sobě prvky mnoha rozdílných rytmických proudů, které pak dohromady vytvářejí bohatou "orientální příchuť".

Hearn Gadbois spolupracoval s mnoha umělci, těmi známými  (Yoko Ono, Meredith Monk...), tak i se stejně skvělými, ale téměř neznámými (Carter Burwell, Robert Een, Vladimír Václavek...). Pravidelně vystupuje se svou partnerkou Renou Milgrom.

Hearn Gadbois - stránky na www.myspace.com

Přečtěte si také rozhovor "O hudbě a poezii s Hearnem Gadboisem" z loňského Rumi Alive festivalu.

Thomas Steinbach

Thomas studuje perskou kaligrafii od roku 1992, kdy absolvoval dvousemestrální kurz perské kaligrafie pod vedením Dr. Sayyeda Hashmutallaha Hossainiho na Humboldt-Universität v Berlíně. Specializuje se především na styl Nastaliq a dále na styly Shikasta, Tawaqi a své vlastní kreativní ztvárnění. V průběhu studia na univerzitě (zaměření Historie, Historie náboženství, Středoasijská studia) se zaměřil a súfijskou poezii a fenomém islámského šamanismu ve Střední Asii. Thomas je zakladatelem berlínské skupiny Tschiltan, která se zaměřuje na hudbu a tanec Střední Asie.

Thomas Steinbach je vynikající a trpělivý učitel, který vede své žáky k tvorbě vlastního uměleckého díla.

Přečtěte si rozhovor "O perské kaligrafii s Thomasem Steinbachem" z loňského Rumi Alive festivalu.

Erfané

je taneční soubor vedený choreografkou Renou Milgrom. Repertoár souboru tvoří tance inspirované střední Asií (Afghánistán, Tádžikistán, Írán) a severní Afrikou. Choreografie propojují taneční tradice zmíněných oblastí, současný tanec a divadlo. Tvorba vychází z perské mystické poezie Rúmího, Háfeze, Attára, Chajjáma a z tahů a pohybů kaligrafie.

Více info o Erfané

ZPĚT na festival Dance Meridian