RUMI ALIVE

Perská Mystika v tanci, hudbě a umění

8.-11.11.2007, Praha 

 

Ve dnech 8.-11. listopadu v Praze proběhl čtyřdenní mezinárodní festival k oslavě 800. výroční narození perského mystika, básníka a filosofa Jalaluddina Balkha Rumiho, známého také pod jménem Mevlana. UNESCO vyhlásilo rok 2007 rokem Mevlany. Festival uspořádalo občanské sdružení Open field.

Festival, stejně jako Rúmího dílo měl několik tváří a úrovní a nabídl široké spektrum informací a zážitků jak odborné, tak laické veřejnosti. Cílem festivalu bylo nejen seznámit se hlouběji s myšlenkovým odkazem tohoto génia, ale také ukázat, jak jeho dílo ovlivňuje současné umělce.

Záštitu nad festivalem převzal Prof. PhDr.ThDr. Thomas Halik.

 

Pro více informací o jednotlivých akcích klikněte na její název

Tanečně - hudební přestavení: Rumi Alive

Dokumentární film: Rumi returns

Workshopy:

Otevřená diskuse: Rumi Forum

 

..........

  • NAHLÉDNĚTE do moudrosti Jalalludina Balkha Rúmího na Rumi workshop - zadejte do vyhledávacího pole slovo, které Vás zajímá, napadne a zjistěte co si o tématu myslel Rúmí (texty jsou v angličtině, Tolerance95).

 

OHLASY:

  • Jan Pěchota: "...Ohlas ze sebe bohužel teď nevymáčknu, topím se v eseji na Sa'adiho a Haféze a už nejsem schopen jiné intelektuální činnosti... Můžu akorát napsat, že jsem vážně rád, že jsem tam byl, protože diskuse o Rúmím byly neskutečně zajímavé, ať už se konaly v Muzeu nebo se Sasharem v hospodě :-). Vážně jsem se díky Vám dozvěděl zase spoustu nových věcí o tématu, které mě dost zajímá. Kaligrafický workshop byla další zajímavá zkušenost, kterých v Čechách moc není. Představení v divadle a rituál na radnici byly vrcholem tohoto mysticky prožitého víkendu ve víru hudby a poezie."
  • Dorka Lábusová: "Musím Vám poděkovat za Rumi festival, díky němuž jsem nahlédla do mně neznámé oblasti."
  • B & Austrian friends: "It was a great pleasure and honour for me and my friends to participate in very special event. I was there with 9 more friends from all Austria and we enjoyed each day. The film was impressive though some of my friends couldn't understand everything because of the English language. We can hardly wait for the DVD to come out. Personally I found the forum on Friday very interesting. It was great to learn more about RUMI's live, the history and the importance of his work. Some of my friends and me attended the calligraphy workshop on Saturday. We had a relaxed - because of the German language - and challenging course there and enjoyed the wonderful place at the same time. One of the highlights was the performance in the evening. My two friends who are dancing teachers as well - and joined the dance workshop on Sunday morning - were enthusiastic of the beauty and expressiveness of the dances and the fine music....To participate in the final ritual Sunday evening was a must then for us. It was not only a great pleasure to dance there but we could consolidate our friendship once more at the same time. We want to thank all those numerous people who worked so hard and successfully for the festival. But first place we say thank you to Rena who even invited us to her place and spent some of her valuable time with us. Returning home on Monday we we felt enriched and happy having been so lucky to experience such a special event in Prague.